





Honda ZR-V Key Specifications
Honda ZR-V Variants & Prices
Filter By Fuel type & Transmission type| Variant Details | Expected Price | |
|---|---|---|
ZR-V Base1993 cc, Automatic, Petrol, 22.8 kmpl | ₹ 42 Lakh* |
ZR-V Base
Honda ZR-V Overview
Honda has officially revealed the Honda ZR-V as its new flagship SUV for India, and the premium hybrid will arrive as a completely built unit (CBU) import in limited numbers. Pre-bookings have already commenced, while deliveries are set to begin in July 2026. E
Expected to be priced between Rs 40 lakh and Rs 50 lakh, the ZR-V will rival SUVs like the Volkswagen Tiguan, Skoda Kodiaq and Fortuner NEO Drive
Power comes from a 2.0-litre petrol engine paired with Honda’s dual-motor strong-hybrid system producing 184hp and 315Nm, mated to an e-CVT gearbox driving the front wheels. Honda claims a 0-100kph sprint in 8 seconds, a top speed of 172kph and fuel efficiency of 22.79kpl.
The SUV features sleek LED lighting, 18-inch alloy wheels, dual exhaust tips and a clean yet premium design. Inside, it gets a 9-inch touchscreen, 10.25-inch digital instrument cluster, panoramic sunroof, Bose 12-speaker sound system, powered front seats and wireless connectivity features. Safety kit includes 8 airbags, Level-2 ADAS, TPMS and a 360-degree camera.
Honda ZR-V Specifications & Features
Engine Specifications
| Engine Type | Atkinson cycle DOHC with Dual VTC |
| Displacement | 1993 cc |
| Max Power | 181bhp@5000-6000rpm |
| Max Torque | 315Nm@0-2000rpm |
| No of Cylinders | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | CVT |
| Engine Start Stop Button | |
| Idle Start Stop System | |
| Battery Saver | |
| Hybrid Type | Strong Hybrid(Electric + Petrol) |
Performance Specifications
| Paddle Shifters | |
| Drive Modes | 3 |
| Drive Mode Types | Econ/Normal/Snow |
Fuel Specifications
| Fuel Type | Petrol |
| Petrol Mileage ARAI | 22.8 kmpl |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Secondary Fuel Type | Electric |
Dimensions
| Length | 4567 mm |
| Width | 1840 mm |
| Height | 1621 mm |
| Wheelbase | 2655 mm |
| Kerb Weight | 1569 Kg |
| Gross Weight | 2050 |
| Body Type | SUV |
Wheels & Tires
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Tyre Size | 225 / 55 R18 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Front Alloy Wheel Size | 18 Inch |
| Rear Alloy Wheel Size | 18 Inch |
Suspension, Brakes & Steering
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Turning Radius | 5.5 m |
| Front Brake Type | Disc (Ventilated) |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
| Shock Absorbers Type | Telescopic Hydraulic Nitrogen Gas-filled |
Safety Features
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Anti Lock Braking System Abs | |
| Central Locking | |
| Anti Theft Alarm | |
| No Of Airbags | 8 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control | |
| Anti Theft Device | |
| Anti Pinch Power Windows | All Windows |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Pretensioners Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Over Speeding Alert | |
| Remote Door Lock Unlock | |
| 360° View Camera | |
| E-Call I-Call | |
| Speed Assist System | |
| Lane Keep Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Child Safety Locks | |
| Brake Assist | |
| Hill Descent Control | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Knee Airbags | Driver and Passenger |
| Cornering Headlamps |
Interior Specifications
| Seating Capacity | 5 |
| Boot Space Rear Seat Folding | 1313 Litres |
| No of Doors | 4 |
Interior Features
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple Car Play| 12-Speaker Bose® Premium Surround Sound System |
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Foldable Rear Seat | 60:40 Split |
| Keyless Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Glove Box | |
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Seat Headrest | Adjustable |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Height Adjustable Front Seat Belts | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands Free Tailgate | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Air Quality Control | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Side Stepper |
Infotainment Features
| Voice Commands | |
| USB Charger | Front & Rear |
| Antenna | Shark fin |
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 9 Inch |
| Android Auto | |
| Apple Carplay | |
| USB Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Live Location | |
| No Of Speakers | 12 |
| Digital Cluster Size | 10.2 Inch |
| Integrated Antenna | |
| Remote Vehicle Status Check |
Exterior Features
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Washer | |
| Rear Window Defogger | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Halogen Headlamps | |
| Boot Opening | Hands-Free |
| Outside Rear View Mirror Orvm | Powered & Folding |
| LED Drls | |
| Led Headlamps | |
| Led Taillights | |
| Lighting | Ambient light,Footwell Lamp |



















