

















Calculating...
Tata Tigor Key Specifications
Tata Tigor Variants & Prices
| Variant Details | Ex. Showroom Price | Compare | |
|---|---|---|---|
Tigor XM Base Model | ₹ 5.55 Lakh* | ||
Tigor XT1199 cc, Manual, Petrol, 19.28 kmpl | ₹ 6.28 Lakh* | ||
Tigor XTA AMT1199 cc, Automatic, Petrol, 19.6 kmpl | ₹ 6.72 Lakh* |
Tigor XM
Tigor XT
Tigor XTA AMT
Tata Tigor Comparison with similar Cars

Pros & Cons of Tata Tigor
Things We Like
- 419-litre boot is among the largest in the class.
- Dual airbags, ABS with EBD, and ISOFIX are standard across every variant.
Things We Don't Like
- CNG variant's boot cylinder eliminates all usable luggage space.
- CNG variant ground clearance is 5 mm lower than the petrol at 165 mm.
Tata Tigor Overview
The Tata Tigor adopts the brand’s impact design language, characterised by a coupe-like roofline and a sculpted rear profile that differentiates it from typical entry-level sedans.
It is powered by a 1.2-litre Revotron petrol engine that produces 85 hp and 113 Nm, paired with either a 5-speed manual transmission or a 5-speed AMT.
The sedan is also offered with Tata’s factory-fitted iCNG technology, where the engine produces 74 hp and is paired with a manual gearbox.
In terms of equipment, the Tigor offers features such as a touchscreen infotainment system with Android Auto and Apple CarPlay, a digital instrument cluster, push-button start/stop, automatic climate control, and a Harman-tuned audio system.
Safety wise, equipment includes dual front airbags, ABS with EBD, rear parking sensors, and electronic stability control.
Additionally, it achieved a 4-star rating for adult occupant protection from Global NCAP.
Engine and Performance
Engine and Performance
The Tata Tigor uses a 1.2-litre Revotron three-cylinder petrol engine, which produces 85 hp at 6000 rpm and 113 Nm at 3300 rpm.
Meanwhile, in CNG mode the same engine delivers 74 hp and 96.5 Nm.
Both variants are paired with either a 5-speed manual gearbox or a 5-speed AMT.
fuel economy
fuel economy
The Tata Tigor’s ARAI-certified figures are 19.28 kmpl for the petrol manual and 19.6 kmpl for the petrol AMT.
In CNG mode the manual returns 26.49 km/kg while the AMT achieves 28.06 km/kg.
interior
interior
The Tigor’s dashboard uses a layered design with a high-mounted centre stack and dual-tone finish. Ahead of it, the steering wheel carries audio and phone controls on all but the base trim, while the instrument cluster is a fully digital or advanced digital unit.
For connectivity, infotainment is a Harman system that ranges up to a 26.03 cm floating touchscreen with wireless Apple CarPlay and Android Auto, USB ports and Bluetooth.
Moving to comfort, front seats are fabric-clad with height adjustment for the driver and offer good thigh support. Also, rear passengers get USB Type-A and Type-C charging ports, while the front occupants get a USB Type-C port on top variants, and magazine pockets on the front seatbacks.
In the back, the rear bench includes a centre armrest with cupholders on higher trims and enough knee room for adults.
Finally, the petrol Tigor offers 419 litres of boot space, while the CNG variant has no usable boot space due to the cylinder placement.
exterior
exterior
The Tigor at the front gets a wide grille flanked by LED headlamps with LED daytime running lights on higher trims and Follow-Me-Home headlamps on the base variants.
Along the side, the design is clean with a high shoulder line, body-coloured door handles and 14- or 15-inch alloy wheels shod with 175-section tyres.
At the back, the rear features a high-mounted stop lamp, LED taillights on top variants and a neatly integrated boot lid that keeps the compact 3995 mm length looking balanced.
Additionally, a boot lip spoiler is fitted as standard across the range.
safety
safety
The Tata Tigor received a Global NCAP 4-star rating for adult occupant protection and 3-star for child occupant protection in the 2020 test with two airbags.
Safety equipment across the range includes dual front airbags, ABS with EBD, three-point seatbelts with reminders for all seats, and ISOFIX child-seat anchors.
Meanwhile, higher trims add an electronic stability programme, hill-hold control, tyre-pressure monitoring system and a rear parking camera.
Additionally, the top trim gets a 360-degree surround-view camera system for low-speed manoeuvring.
competition
competition
The Tata Tigor’s closely competes with the following rivals in the segment, namely the Maruti Suzuki Dzire, Hyundai Aura and Honda Amaze.
The Tigor matches the Dzire on CNG availability but leads with a 419-litre boot against the Dzire’s 378 litres. The Dzire counters with slightly higher ARAI mileage and Maruti’s larger dealer network.
Against the Aura, the Tigor gets a bi-fuel CNG-AMT option and the same 4-star safety score, whereas the Aura leads ahead on some base-variant features such as standard touchscreen size but lacks the Tigor’s boot-space advantage.
Compared to the Amaze, the Tigor provides the CNG powertrain choice and stronger safety rating while the Amaze offers a smoother CVT gearbox and marginally better rear headroom.
Tata Tigor Specifications & Features
Engine Specifications
| Engine Type | 1.2L Revotron |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 85bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@3300rpm |
| No of Cylinders | 3 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drive Type | FWD |
| Engine Start Stop Button |
Fuel Specifications
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
| Petrol Fuel Tank Capacity Litres | 35 |
Dimensions
| Length | 3995 mm |
| Width | 1677 mm |
| Height | 1532 mm |
| Ground Clearance (Laden) | 170 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
Wheels & Tires
| Wheel Covers | |
| Alloy Wheels | |
| Tyre Size | 175/65 R14 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
| Wheel Size | 14 Inch |
Suspension, Brakes & Steering
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
Safety Features
| Parking Sensors | Rear |
| Anti Lock Braking System Abs | |
| Central Locking | |
| No Of Airbags | 2 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Engine Immobilizer | |
| Electronic Stability Control | |
| Rear Camera | |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Isofix Child Seat Mounts | |
| Pretensioners Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Driver Attention Warning | |
| Over Speeding Alert | |
| Tow Away Alert | |
| Valet Mode | |
| Remote Door Lock Unlock | |
| Global NCAP Safety Rating | 3 Star |
| Heads Up Display | |
| Remote Immobiliser | |
| E-Call I-Call | |
| Forward Collision Warning | |
| Automatic Emergency Braking | |
| Oncoming Lane Mitigation | |
| Speed Assist System | |
| Traffic Sign Recognition | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Lane Departure Prevention Assist | |
| Road Departure Mitigation System | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision Avoidance Assist | |
| Unauthorised Vehicle Entry | |
| Tyre Pressure Monitoring System Tpms | |
| Global NCAP Child Safety Rating | 3 Star |
| Child Safety Locks | |
| Hill Descent Control | |
| Sos Button | |
| Blind Spot Monitor | |
| Roadside Assistance | |
| Engine Start Alarm | |
| Crash Notification |
Interior Specifications
| Boot Space | 419 Litres |
| Seating Capacity | 5.0 |
| No of Doors | 4 |
Interior Features
| Tachometer | |
| Leather Wrapped Steering Wheel | |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Fabric |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height only |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Vanity Mirror | |
| Adjustable Headrest | |
| Cruise Control | |
| Engine Start Stop Button | |
| Automatic Headlamps | |
| Follow Me Home Headlamps | |
| Power Windows | Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Glove Box | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Cooled Glovebox | |
| Central Console Armrest | |
| Remote AC ON-OFF | |
| Air Quality Control | |
| Remote Fuel Lid Opener | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Remote Vehicle Ignition Start Stop | |
| Remote Boot Open |
Infotainment Features
| Antenna | Pole Type |
| Radio | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Android Auto | |
| Apple Carplay | |
| USB Ports | |
| Speakers | |
| Live Location | |
| Over The Air Ota Updates | |
| Google Alexa Connectivity | |
| Smartwatch App | |
| Integrated Antenna | |
| In-built Assistant | |
| Navigation w/Live Traffic | |
| Send Poi To Vehicle From App | |
| In Car Remote Control App | |
| Remote Vehicle Status Check | |
| Live Weather | |
| Hinglish Voice Commands | |
| Digital Car Key | |
| Save Route Place | |
| E-Manual |
Exterior Features
| Rear Window Defogger | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Boot Opening | Manual |
| Outside Rear View Mirror Orvm | Manual |
| LED Drls | |
| Led Headlamps | |
| Led Fog Lamps | |
| Puddle Lamps |
Tata Tigor Colors

Tata Tigor FAQs
Tata Tigor Price in Cities
₹ 6.49 Lakh - 10.14 Lakh
₹ 6.43 Lakh - 10.31 Lakh
₹ 6.93 Lakh - 10.85 Lakh
₹ 6.56 Lakh - 10.25 Lakh
₹ 6.24 Lakh - 9.81 Lakh
₹ 6.60 Lakh - 10.31 Lakh
₹ 6.77 Lakh - 10.23 Lakh
₹ 6.38 Lakh - 10.23 Lakh
₹ 6.77 Lakh - 10.48 Lakh
₹ 6.93 Lakh - 10.85 Lakh
Upcoming Cars

Tata Tiago Facelift
₹4.50 Lakh Estimated
28 May 2026 Expected Launch

Tata Tiago EV Facelift
₹8 Lakh Estimated
28 May 2026 Expected Launch

Tata Safari EV
₹32 Lakh Estimated
Dec 2026 Expected Launch

Tata Sierra EV
₹15 Lakh Estimated
Jun 2027 Expected Launch

Tata Avinya X
₹45 Lakh Estimated
Dec 2027 Expected Launch


































































