











Calculating...
Hyundai IONIQ 5 Key Specifications
Hyundai IONIQ 5 Variants & Prices
| Variant Details | Ex. Showroom Price | |
|---|---|---|
IONIQ 5 Long Range RWD84 kWh, 690 km, 214.56 bhp | ₹ 55.70 Lakh* |
IONIQ 5 Long Range RWD
Hyundai IONIQ 5 Comparison with similar Cars

Pros & Cons of Hyundai IONIQ 5
Things We Don't Like
- No AWD configuration available.
Hyundai IONIQ 5 Overview
Hyundai’s throwback IONIQ may not look as eye-catching as the Kia EV6, but its retro styling and standout design have been praised worldwide regardless. The updated model, along with Gravity Gold matte paint, new bumpers, and a DRL signature, has been launched. The IONIQ 5 now also comes with a larger 84 kWh battery and a claimed range of 690 km. We think that anywhere between 400–500 km is possible in the real world.
Hyundai has taken customer feedback seriously and has made plenty of quality-of-life changes, like moving the charging pad to the top of the console, adding standard wireless CarPlay and Android Auto, and getting rid of that super hard-to-maintain light beige interior. The steering is redesigned and now comes with changing indicator lights. Hyundai has also updated its ADAS features, and the rear wiper now comes as standard.
Hyundai IONIQ 5 Specifications & Features
Engine Specifications
| Max Power | 225bhp |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 1-Speed |
| Drive Type | RWD |
| Engine Start Stop Button | |
| Idle Start Stop System | |
| Motor Type | Permanent magnet synchronous |
| Vehicle To Vehicle Charging | |
| Vehicle To Load Charging | |
| Battery Capacity | 84 kWh |
| Motor Power | 160 kW |
| Charging Time AC | 7H 35Min-11 kW AC-(10-100%) |
| Charging Time DC | 18Min-350 kW DC-(10-80%) |
| Regenerative Braking | |
| Charging Port | CCS-II |
| Charging Options | 11 kW AC | 350 kW DC |
| Charger Type | 2.8 kW AC | 11 kW AC Wall Box Charger |
| Fast Charging |
Fuel Specifications
| Fuel Type | Electric |
| Emission Norm Compliance | ZEV |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Max Range | 690 km |
Dimensions
| Length | 4655 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1625 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
Wheels & Tires
| Alloy Wheels | |
| Tyre Size | 255/45 R20 |
| Tyre Type | Radial Tubeless |
Suspension, Brakes & Steering
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Electric |
| Steering Column | Tilt & Telescopic |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Gear Type | Rack & Pinion |
Safety Features
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Anti Lock Braking System Abs | |
| Central Locking | |
| No Of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | |
| Passenger Airbag | |
| Side Airbag | |
| Side Airbag Rear | |
| Day Night Rear View Mirror | |
| Curtain Airbag | |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | |
| Seat Belt Warning | |
| Door Ajar Warning | |
| Electronic Stability Control | |
| Rear Camera | With Guidedlines |
| Speed Alert | |
| Speed Sensing Auto Door Lock | |
| Isofix Child Seat Mounts | |
| Pretensioners Force Limiter Seatbelts | Driver and Passenger |
| Hill Assist | |
| Driver Attention Warning | |
| Impact Sensing Auto Door Unlock | |
| 360° View Camera | |
| Forward Collision Warning | |
| Blind Spot Collision Avoidance Assist | |
| Lane Departure Warning | |
| Lane Keep Assist | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Leading Vehicle Departure Alert | |
| Rear Cross Traffic Alert | |
| Rear Cross Traffic Collision Avoidance Assist | |
| Tyre Pressure Monitoring System Tpms | |
| Child Safety Locks | |
| Tailgate Ajar Warning | |
| Traction Control | |
| Blind Spot Monitor |
Interior Specifications
| Seating Capacity | 5.0 |
| No of Doors | 5 |
Interior Features
| Additional Features | Wireless Android Auto & Apple CarPlay | Bose premium sound system (8 Speakers) |
| Digital Cluster | |
| Upholstery | Leather |
Comfort & Convenience
| Power Steering | |
| Air Conditioner | |
| Heater | |
| Adjustable Steering | Height & Reach |
| Height Adjustable Driver Seat | |
| Automatic Climate Control | |
| Accessory Power Outlet | |
| Trunk Light | |
| Rear Reading Lamp | |
| Adjustable Headrest | |
| Rear AC Vents | |
| Cruise Control | |
| Keyless Entry | |
| Engine Start Stop Button | |
| Power Windows | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Glove Box | |
| Adjustable Headlamps | |
| Rear Seat Centre Arm Rest | |
| Central Console Armrest | With Storage |
| Hands Free Tailgate | |
| Ventilated Seats | |
| Electric Adjustable Seats | Front |
| Rear Window Sunblind | |
| Rain Sensing Wiper | |
| Lumbar Support | |
| Heated Outside Rear View Mirror | |
| Heated Seats | Front & Rear |
Infotainment Features
| USB Charger | Front |
| Antenna | Shark Fin |
| Radio | |
| Wireless Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | |
| Touchscreen | |
| Touchscreen Size | 12.3 Inch |
| Android Auto | |
| Apple Carplay | |
| USB Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Live Location | |
| Over The Air Ota Updates | |
| Google Alexa Connectivity | |
| No Of Speakers | 8 |
| Digital Cluster Size | 12.3 Inch |
| Integrated Antenna | |
| Integrated 2-Din Audio | |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| In-built Apps | Bluelink |
Exterior Features
| Rear Window Wiper | |
| Rear Window Defogger | |
| Rear Spoiler | |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | |
| Outside Rear View Mirror Orvm | Powered & Folding |
| LED Drls | |
| Led Headlamps | |
| Led Taillights | |
| Lighting | Ambient light |
Hyundai IONIQ 5 Colors

Hyundai IONIQ 5 FAQs
Hyundai IONIQ 5 Price in Cities
₹ 61.94 Lakh - 61.94 Lakh
₹ 59.99 Lakh - 59.99 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 58.80 Lakh - 58.80 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 58.59 Lakh - 58.59 Lakh
₹ 64.16 Lakh - 64.16 Lakh
Upcoming Cars

Hyundai Inster
₹11 Lakh - 11 Lakh Estimated
Oct 2026 Expected Launch

Hyundai Bayon
₹10-12 Lakh Estimated
Jan 2027 Expected Launch

Hyundai Creta Facelift
₹11-12 Lakh Estimated
Jan 2027 Expected Launch

Hyundai Palisade
₹40 Lakh Estimated
Apr 2027 Expected Launch

Hyundai Tucson Facelift
₹30-40 Lakh Estimated
May 2027 Expected Launch
























































