
Calculating...
Ferrari 12Cilindri Key Specs
E20 Compatible
Yes
Engine Size
6496 cc
Power
818 bhp
Torque
678 Nm
Fuel Type
Petrol
Seating
2
Ferrari 12Cilindri Key Specifications
E20 Compatible
Yes
Engine Size
6496 cc
Power
818 bhp
Torque
678 Nm
Fuel Type
Petrol
Seating
2
Ferrari 12Cilindri Variants & Prices
The Ferrari 12Cilindri ranges from ₹8.50 Cr to ₹9.15 Cr. It is available in 2 variants, with the entry-level variant being Coupe and the top-spec variant being Spider.
| Variant Details | Ex. Showroom Price | Compare | |
|---|---|---|---|
12Cilindri Coupe Base Model | ₹ 8.50 Cr* | ||
12Cilindri Spider Top Model | ₹ 9.15 Cr* |
12Cilindri Coupe
₹ 8.50 Cr*
6496 cc, Automatic, Petrol
12Cilindri Spider
₹ 9.15 Cr*
6496 cc, Automatic, Petrol
Ferrari 12Cilindri Comparison with similar Cars

Ferrari 12Cilindri
₹ 8.50 - 9.15 Cr
Transmission
Automatic
Fuel Type
Petrol
Power
818 bhp
Mileage
-
Airbags
-
Compare
Currently Viewing
Ferrari 12Cilindri Specifications & Features
12Cilindri Coupe · Petrol · 8.50 Cr
Engine Specifications
Performance Specifications
Fuel Specifications
Dimensions
Wheels & Tires
Suspension, Brakes & Steering
Interior Specifications
Engine Specifications
| Displacement | 6496 cc |
| Max Power | 818bhp@9500rpm |
| Max Torque | 678Nm@7250rpm |
| No of Cylinders | 12 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic |
| Gearbox | 8 Speed DCT |
| Engine Displacement | 6496 cc |
| Top Speed | 340 kmph |
| Regenerative Braking |
Performance Specifications
| Acceleration | 2.9 |
| 0-100 (Kmph) | 2.9 |
Fuel Specifications
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | BS VI 2.0 |
Dimensions
| Length | 4733 mm |
| Width | 2176 mm |
| Height | 1292 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb Weight | 1560 Kg |
| Gross Weight | 1560 |
| Body Type | Coupe |
Wheels & Tires
| Front Alloy Wheel Size | 275/35 R21J10.0 Inch |
| Rear Alloy Wheel Size | 315/35 R21J11.5 Inch |
Suspension, Brakes & Steering
| Steering Type | Power |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
Interior Specifications
| Seating Capacity | 2 |
| No of Doors | 2 |
Displacement6496 cc
Max Power818bhp@9500rpm
Max Torque678Nm@7250rpm
No of Cylinders12
Valves Per Cylinder4
Transmission TypeAutomatic
Gearbox8 Speed DCT
Engine Displacement6496 cc
Top Speed340 kmph
Regenerative Braking
Ferrari 12Cilindri Brochure
Features, variants & pricing
• PDF • Official Ferrari document
Fuel Cost Calculator


































